Scroll Top
Пројекат „КОШАРЕ – четврт века“

Удружење РВИ и ППБ Крагујевац је пројектом "КОШАРЕ - четврт века" започело обележавање 25 година од битке на Кошарама

_DSC8378
_DSC8368

Удружење ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Крагујевац је, у знак сећања на погинуле и нестале Крагујевчане чије су породице чланови Удружења, кроз пројекат „КОШАРЕ – четврт века“ започело обележавање 25 година од битке на Кошарама. Пројекат се реализује уз подршку Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

У оквиру првог дела пројекта у суботу 21. септембра је на језеру Гружа организован меморијални турнир. Четрдесетак такмичара показало је своје вештине у пецању, стрељаштву и пикаду. Победници су награђени медаљама.

По завршетку турнира сви присутни су полагањем венаца у порти храма Успењa пресвете Богородице у Гунцатима одали почаст страдалим суграђанима. У име Министарства венац је положио државни секретар Зоран Рајовић, а у име Града Крагујевца помоћница градоначелника за здравствену и социјалну заштиту, људска и мањинска права др Гордана Дамњановић. Цвеће су положили и чланови породица погинулих, представници Удружења и ветерани Војне полиције.

_DSC8457
_DSC8464
Један од страдалих, Радиша Илић рођен је у селу Гунцати, где је у дворишту храма Успењa Пресвете Богородице, подигнута спомен чесма у његову част. Он је, као и Горан Трифуновић, био јединац.
Супруга Крагујевчанина Саше Коматовића који је страдао на Кошарама написала је потресну песму „Проклете Кошаре“. У тренутку када је Наташин супруг страдао имали су једноипогодишњу бебу. Син Давор који данас има 27 година није запамтио оца.
_DSC8509

Државни секретар је обишао Спомен собу у Дому самоуправљача посвећену подсећању на 96 наших суграђана који су трагично изгубили животе у оружаним сукобима од 1991. до 1999. године. У разговору са председником Извршног одбора Миланом Андрићем и представницима Удружења истакао је да је обавеза државе да чува сећања на све страдале, обећао је већу подршку Министарства за овакве и сличне пројекте, као и помоћ Удружењу и члановима у решавању свакодневних проблема са којима се сусрећу инвалиди као деца и чланови породица погинулих.

_DSC8425
Поред програмских активности, подршке коју пружа деци палих бораца и различитих пројеката попут овог које је подржало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Град Крагујевац се труди да спречи заборав, ода почаст и велича хероје који су свој живот положили на браник наше отаџбине. И Радиша, и Горан, и Саша, и читава соба пуна успомена, наш су аманет, наша дужност да бринемо о деци погинулих бораца и члановима Удружења. Град ће наставити да подржава програме рада, пројекте и активности Удружења, поручила је др Гордана Дамњановић. Као први корак, у плану је да се по узору на Тополу, укине накнада коју Удружење плаћа граду за Спомен собу у Дому синдиката.
_DSC8518

У Удружењу ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Крагујевца наглашавају да им пуно значи када знају да и град и држава брину о њима.
Други део пројекта планиран је за крај новембра или почетак децембра када ће јавности бити представљене животне приче страдалих Крагујевчана кроз приче чланова породица и њихових сабораца, а циљ је да се не забораве.

За све учеснике ове манифестације домаћини су организовали пригодан ручак.